Zelené PC stoly a psací stoly
Děti, studenti i dospěláci – všichni dnes pracujeme s počítači. A kde je pořádek, tam jde práce od ruky. Ať už hledáte psací stůl do dětského pokoje, obývacího pokoje nebo pracovny, dnes již snadno seženete praktický a zároveň designově originální kousek.
Výběru stolu by však měly předcházet 3 klíčové otázky:
- Kdo bude stůl využívat? Mladšímu uživateli postačí i menší stolek, zatímco studentovi se už může hodit větší pracovní deska. Čím bude stůl využívanější, tím by měl být větší, doplněný o úložný prostor. U nás si můžete vybrat - stoly se skříňkou vpravo, se skříňkou vlevo nebo se skříňkami po stranách.
- Kolik máte pro stůl místa? Od vyčleněného prostoru na stůl se totiž budou odvíjet jeho rozměry i provedení. Pokud řešíte každý milimetr místnosti, rozmyslete si, jestli by vám nepomohl rohový psací stůl. Krásně „pracuje“ s mnohdy nevyužitým prostorem a je také ideální pro ty, kteří potřebují stůl i ke studiu nebo práci s papíry.
- Jak bude zařízený interiér kolem stolu? Volte takový dekor a materiál stolu, který ladí s celkovým stylem místnosti. Přestože stále převládají různé dřevěné dekory, najdete také čistě hnědé, oblíbené bílé, univerzální černé nebo jinak barevné desky. Jen si dejte pozor, aby vás příliš výrazný vzor nerušil od práce. Mezi oblíbené dřevěné dekory patří: dub, dub sonoma, buk a tmavší třešeň.
Aby vás z místa nevytlačila technika! Výběr stolu by se měl odvíjet nejen od prostorových možností místnosti, ale také od velikosti a množství techniky, kterou na něj umístíte. Pokud se chystáte používat pouze notebook, nebudete pravděpodobně potřebovat prostorný stůl. Naopak pro stolní počítač byste měli zvolit takový, který má řadu dalších funkcí a doplňků jako zvýšený podstavec pro monitor, vysouvací police pro klávesnici a myš a prostor pro počítačovou skříň s dobrým odvětráváním, stejně tak jako vývod kabelů.
Minimální rozměry pracovní desky by měly být 120 x 80 cm. Ať už u psacího stolu trávíte jen chvíli nebo 8 hodin denně, správná výška je základ. Sezení u stolu není totiž pro lidské tělo přirozená poloha. Ideálem je 70 – 80 cm. Potřeba dodržení mezery mezi sedadlem židle a horní stranou pracovní desky stolu, by se měla pohybovat v rozmezí 22 až 31 cm. Neméně důležité je myslet na fakt, že monitor nebo notebook by měl být vzdálen od očí minimálně 60 cm.
Pokud je to možné, raději vybírejte stoly větší, aby i časem odpovídaly všem vaším potřebám a poskytly dostatečný prostor důležitým doplňkům.
Umístění stolu může mít velký vliv nejen na výkonnost, ale také na vaše zdraví. Pokud stůl orientujete k oknu tak, že máte během práce výhled ven, není to úplně ideální řešení. Můžete být snadno vyrušeni vnějším děním, aniž byste si to zcela uvědomovali. Umístění zády k oknu zase ozařuje monitor, což může namáhat váš zrak. Pokud plánujete sedět zády ke dveřím, může vás po čase rušit podvědomý pocit nejistoty, kdy nevíte, co se za vámi děje. Nejlepší řešení je umístění stolu úhlopříčně od dveří. Ideální tak, že máte za sebou dostatečně vzdálenou stěnu bez okna a máte o dění v místnosti dokonalý přehled, cítíte se bezpečně a můžete v klidu pracovat.
Zařizujete si své pracovní místo zcela od základů? Možná se vám bude hodit i ergonomická, a zároveň designová kancelářská židle nebo stolní lampa, která podtrhne celkový design stolu. Stejně tak není třeba zapomínat na dostatek úložného prostoru, se kterým vám pomohou regály, kontejnery, poličky nad stůl nebo různé menší skříňky.
Mohlo by vás zajímat:
PC a psací stoly - podle čeho vybírat
Jak vybrat židli a stůl pro školáka
Pracovna nebo kancelář - jak je zařídit efektivně