Světlé botníky
K uspořádání předsíně vám značně pomůže botník, který do chaosu poházených bot vnese pořádek i eleganci. Rozhodujícím faktorem při jeho výběru je velikost samotné předsíně. Pečlivě si ji změřte, abyste věděli, jakou šířku a výšku botníku potřebujete.
Podle čeho botník vybírat?
- Hloubka: měl by být dostatečně hluboký (většinou 35 – 40 cm), aby se v něm boty nemusely ohýbat, mačkat a deformovat. Pro menší prostory je vhodný vyklápěcí botník, který naopak disponuje menší hloubkou (od 17 cm).
- Odvětrávání: je základ, botník proto nesmí být zcela uzavřen. Nejčastěji jsou záda botníku perforovaná nebo jsou z dílů s velkými mezerami, případně většími mezerami mezi předním zavíráním u vyklápěcích modelů.
- Omyvatelnost: snadné čištění zajistí praktické užívání botníku. Jelikož se do něj často ukládají vlhké nebo špinavé boty.
- Velikost: botníku vybírejte podle množství bot, které do něj potřebujete umístit. Praktické jsou přídavné zásuvky na krémy na boty, obuváky apod.
- Lavice: větší komfort při obouvání zajistí botník, jehož součástí na vrchu je sedák.
Co se týče materiálu, oblíbené zůstávají dřevěné botníky. Oblíbené jsou hlavně bílé varianty a dekor dub sonoma. Udržují se velmi snadno – jednoduše je setřete hadříkem. Vybírejte však takový botník, jehož hrany jsou ošetřeny speciální plastovou páskou (tzv. ABS hrana), díky čemuž je více odolný proti vodě a vlhku.
Plastové botníky jsou zase oblíbené díky své nízké ceně a flexibilitě. Jako dočasná skříňka na boty jsou ideální, avšak pro dlouhodobé řešení nemusí být naprosto vhodné, zejména kvůli stabilitě a nosnosti. Kovové botníky patří také k levnější alternativě, jsou však stabilnější.
Botníky se liší také způsobem ukládání bot:
- Policové botníky jsou osvědčenou klasikou. Pojmou velké množství bot i s krabicemi, což jistě ocení nejen milovnice podpatků, ale také sběratelé tenisek. Ne každý kousek je určen ke každodennímu nošení, a tak mu bude nejlépe na poličce v originální krabici. Velkou výhodou je nastavení výšky polic, čili do nich bez problémů uložíte i vyšší obuv jako kozačky nebo holínky.
- Vyklápěcí botníky patří k nejpoužívanějším. Jejich obrovskou výhodou je malá náročnost na prostor. Do těchto botníků se totiž boty ukládají na stojato, takže jejich hloubka může být pouhých 17 cm. Právě proto jsou nestabilní, často se tedy připevňují ke stěně a nejsou uzpůsobeny na vyšší obuv.
- Moderní závěsné systémy: jejich nejznámější podobou je teleskopická tyč připevněná ke stropu, po jejímž obvodu jsou umístěny „výstupky“, na které se boty zavěšují. Takto umístěné boty se velmi dobře větrají. Největší nevýhodou je nemožnost boty schovat, což znamená, že se na ně může prášit. Také opticky zmenšují prostor, jelikož neskrývají obuv uzavřenou a schovanou v botníku.
Bydlíte-li v paneláku, kde je vzácný každý centimetr čtvereční prostoru, úzký botník bude pro vás to pravé. Ušetří prostor v těsné hale a zároveň umožní snadný přístup k botám. Botník umístěný u vchodových dveří zároveň výborně poslouží jako komoda, na kterou si můžete odložit kabelku nebo klíče. Jste-li mnohočetná rodina, bude se vám hodit široký botník, do kterého se vejde více párů bot. Jelikož bývá v předsíni často málo přirozeného světla, doporučujeme stylové stojací lampy, které vám nejen osvětlí prostor, ale dotvoří celou atmosféru předsíně. Pokud nemáte dostatek času na výběr jednotlivých prvků předsíňového nábytku, sáhněte po hotových předsíňových sestavách, jejichž nedílnou součástí je nejen botník, ale také skříň, zrcadlo a věšák.
Mohlo by vás zajímat: