Když se rozhodnete koupit si novou matraci, zjistíte, že to není právě nejlehčí úloha. Vyrábějí se z různých materiálů, přičemž každá z nich má svoje výhody i slabé stránky. Kvalitný spánek je velmi důležitý pro zdraví a duševní pohodu. Jak vybrat správnou matraci? Celkově lze říci, že výběr mezi pěnovou a pružinovou matrací by měl vycházet z vašich individuálních potřeb a preferencí, jako je hmotnost, tvar těla, spací návyky a zdravotní problémy. Je důležité si uvědomit, že kvalita a vlastnosti matrace mohou záviset na různých faktorech, jako je její značka, cena a materiál použitý k její výrobě. Proto je vhodné si před nákupem jakékoliv matrace vyhledat informace o jejích vlastnostech a značce nebo si ji před rozhodnutím o koupi vyzkoušet v obchodě.
Pěnové matrace
Pěnové matrace se dělí na několik druhů podle toho z jakého materiálu jsou vyrobené. Jde o polyuretanové (PUR) matrace, matrace ze studené nebo z paměťové pěny. PUR matrace se pomalu z trhu vytrácejí, protože je nahrazují kvalitnější matrace, hlavně ze studené pěny. Ty jsou prodyšné, tvarovo stálé a mají dlouhou životnost. Běžnou součástí je i potah na matraci, kterou lze prát. HR pěna je pružná a i když se přizpůsobí vašemu tělu, rychle se vrátí do původní polohy když vstanete.
Pokud si chcete dopřát skutečné pohodlí, porozhlédněte se po matrací, u kterých je povrch tvořený paměťovou pěnou (používá se označení „lenivá“ pěna). Paměťová viscoelastická pěna se přizpůsobuje nejen tlaku těla, ale i jeho teplotě. Výsledkem je klidný a zdravý spánek, protože tělo je v anatomicky vhodné poloze. Hustota paměťové pěny by měla být alespoň 30 – 35 kg/m3. Takové matrace jsou ideální i do manželské postele, protože pohyb vašeho partnera se nebude přenášet na vaší stranu. Pokud se budíte na to, že se váš partner celou noc přehazuje, matrace z paměťové pěny je vhodným řešením tohoto problému. Pod pěnové matrace se nejvíce hodí pružné lamelové rošty.
Výhody:
- vhodné pro polohovatelné rošty
- přizpůsobují se tělu
- dostupné i oboustranné matrace, každá strana má jinou tvrdost
- paměťová pěna je vhodná pro lidi s bolestmi zad a seniory
Nevýhody:
- nevhodné pro lidi s nadváhou
- paměťová pěna reaguje i na teplotu vzduchu (v horkém počasí je měkčí)
Pružinové matrace
Pružinové matrace se dělí na bonellové a taštičkové. Pokud jste měli nepříjemné zkušenosti se staršími typy, zapomeňte na ně. Moderní pružinové matrace jsou pohodlné a postarají se o váš klidný spánek. Bonellové matrace mají pružiny z tenkých ocelových drátů, které jsou vzájemně propojené. To znamená, že pokud stlačíte jednu pružinu, ovlivní to i ty okolo. Na rozdíl od pěnové matrace se tedy nedokáže dokonale přizpůsobit lidskému tělu. Mají ale vyšší nosnost než pěnové a jsou i produšnější.
Rozdíl mezi bonellovou a taštičkovou matrací je zásadní – taštičkové pružiny nejsou vzájemně propojené. Každá pružina je umístěna v samostatné taštičce z tenké textílie. I když jsou taštičky vzájemně spojené, pružiny jsou na sobě nezávislé. Díky tomu se dokážou vašemu tělu přizpůsobit mnohem lépe než bonell. Čím vyšší hustotu pružin matrace má, tím spíše udrží páteř v přirozené poloze. Pokud se rozhodnete pro taštičkovou matraci, ptejte se na hustotu pružin, která by měla být rozhodujícím faktorem. Hledejte matrace s hustotou alespoň 150 pružin/m2. Pokud jde o produšnost a nosnost, tyto vlastnosti jsou téměř stejné jako u bonellových matrací. Pružinové a taštičkové matrace jsou méně náchylné k zadržování tepla, což může být výhodou pro osoby se sklonem k nočnímu pocení. Pro pružinové matrace jsou nejvhodnější laťkové rošty .
Výhody:
- prodyšnost
- nižší riziko množení roztočů
- vysoká nosnost
- dlouhá životnost
- taštičkové matrace se dobře přizpůsobují tělu a mají ortopedický efekt
- vhodné i na pevný rošt
Nevýhody:
- nejsou vhodné pro polohovatelný rošt
- bonellové matrace se nepřizpůsobují tělu
Latexové matrace
Kromě pěnových a pružinových lze koupit i latexové matrace. Musíte si ale dát pozor, abyste si vybrali opravdu kvalitní produkt. Matrace se vyrábějí z kaučuku a syntetického latexu, ale často narazíte i na pěnovou matraci s přímesí latexu. Pochopitelně je velký rozdíl v tom, zda jde o skutečně latexovou matraci nebo se za ni pouze vydává. Latex je produšný, má vysokou bodovou elasticitu a je vhodný pro alergiky. Výhodou je i to, že se neproleží tak rychle jako pěnová matrace. Pokud si ale koupíte pěnovou matraci s latexem, můžete být zklamaní. Při nízkém obsahu latexu, bude mít spíše vlastnosti pěnové než latexové matrace. Před koupí byste měli ověřit jakou má matrace hustotu a jaký podíl je latexu. Kvalitní latexová matrace nebude mít hustotu nižší jak 50 kg/m3. Podobně jako u pěnové i pro latexovou matraci je vhodný lamelový rošt.
Výhody:
- antialergický
- prodyšnost
- přizpůsobuje se tělu
- rychle se vrátí do původní polohy
- vhodný na polohovatelný rošt
Nevýhody:
- cena
- vysoká hmotnost
Jakou matraci máte vy? Pružinovou, pěnovou nebo latexovou? Jste spokojeni se svým výběrem nebo uvažujete o koupi jiného typu?
Komentáře
komentářů