12 rostlin, které váš domov zbaví toxinů

Ačkoli je nevidíte, jsou ve vašem domě nebo bytě. Toxiny se uvolňují z nábytku, z koberců, nátěrů stěn, z podlahy i z čisticích prostředků, které používáte při úklidu.

Do jisté míry se jim můžete vyhnout, pokud budete nakupovat čistě jen nábytek z dřevěného masivu bez povrchové úpravy a používat pouze ekologickou „chemii“ a barvy. Tento ideál však ne vždy bývá dosažitelný, a tak se v domácím ovzduší mohou vznášet toxiny jako formaldehyd, benzen, acetaldehyd, toluen, ftaláty, xylen, olovo, cigaretový kouř a samozřejmě i oxid dusičitý, který produkujeme my sami.

Foto: © pixabay.com

Dýchací problémy, alergie a bolest hlavy jsou jen některé zdravotní potíže, které tyto látky způsobují. Praktickým a zároveň estetickým řešením jsou pokojové rostliny. Vybrali jsme pro vás ty, které účinně pohlcují škodlivé látky, dobře vypadají a jako bonus jsou velmi nenáročné a vděčné na pěstování i pro ty, kteří je zapomínají zalévat.

Aloe vera

Léčivé listy aloe, které jsou oblíbenou ingrediencí přírodní kosmetiky, vám udělají velkou službu v ložnici i v obývacím pokoji. Aloe vera účinně pohlcuje formaldehyd a čistí váš vzduch. Tato rostlina je zvyklá na sucho, má ráda slunce a potřebuje jen málo vody.

Foto: © pixabay.com

Bambusová palma

Bambus také miluje slunce a dokáže vyrůst do úctyhodné výšky. Bambusová palma očistí váš vzduch od formaldehydu, benzenu a trichlorethylenu.

Foto: © pixabay.com

Břečťan

Venku i uvnitř, popínavý břečťan lahodí oku a vstřebává benzen. Umístěte ho například do okna v kuchyni, odkud může pnout, nebo mu dopřejte volnost na balkónové stěně.

Foto: © pixabay.com

Dracéna

Tato rostlina, připomínající palmu, dokáže velmi rychle vyčistit vzduch od formaldehydu, benzenu, oxidu uhelnatého, trichlorethylenu, xylenu a zplodin z cigaretového kouře. Jelikož nemá ráda přímé světlo, bez problémů může být i v předsíni nebo v tmavším rohu ložnice.

Foto: © commons.wikimedia.org

Fíkovník kaučukový

Tato krásná a oblíbená rostlina nemá ráda vlhko ani přímé světlo a vyznačuje se schopností absorbovat formaldehyd ze vzduchu. Zároveň na sebe váže prach, který se musí z jeho velkých hrubých listů pravidelně utírat vlhkým hadříkem.

Foto: © en.wikipedia.org

Fíkovník malolistý

Známe ho i pod názvem Fikus benjamina a patří mezi nejpopulárnější pokojové květiny zdobící mnoho obývacích pokojů ale i kuchyně či kanceláře. Má rád světlo a nevyžaduje hodně vody. Jeho listy dokážou pohlcovat trichlorethylen, který se vyskytuje v lepidlech a lacích.

Foto: © commons.wikimedia.org

Filodendron

Jeho výrazné, velké zelené listy čistí vzduch od formaldehydu. Postavte ho do rohu v obývacím pokoji nebo v pracovně, kde nebude na přímém slunci. Tato rostlina je nenáročná na vodu a výborně se hodí i do společných prostor bytových domů.

Foto: © en.wikipedia.org

Chryzantéma

Barevné květy chryzantémy ozvláštní každou chodbu, zimní zahradu či balkon. Chryzantéma má ráda slunné, ale ne příliš teplé prostředí (ideálně kolem 16°C). Očistí váš vzduch od amoniaku, formaldehydu i benzenu.

Foto: © pixabay.com

Kaktus

Kaktusy jsou snem každého zapomnětlivého pěstitele, protože vyžadují jen minimální zálivku. Postavte je na slunné místo v obývacím pokoji nebo pracovně a odmění se vám tím, že pohltí škodlivý elektrosmog z vašeho počítače.

Foto: © pixabay.com

Potos (Šplhavník)

Tato popínavá rostlina snese hodně a požaduje jen málo. Vyhovuje jí slunečné i stinné místo a vydrží delší dobu bez vody. Poradí si s toxiny i s výpary, které vznikají při vaření a proto je ideální pokojovou květinou do kuchyně.

Foto: © pixabay.com

Tchýnin jazyk

Najdeme ho na chodbách, v předsíních, ve společných prostorách bytovek, v zimních zahradách i v obývacích pokojích. Těmto rostlinám nevadí chlad, sucho, horko ani zima a jsou prakticky nezničitelné. Ze vzduchu pohlcují formaldehyd, benzen, trichlorethylen a xylen.

Foto: © en.wikipedia.org

Zelenec chocholatý

Tato nenáročná rostlina má ráda nepřímé světlo a zvládne i delší období sucha a nižší teploty. Dobře vynikne v pracovně, v obývacím i dětském pokoji. Očistí vzduch od oxidu uhelnatého, formaldehydu, xylenu, benzenu a toluenu.

Foto: © de.wikipedia.org

Jaké rostliny pěstujete vy? Podělte se s ostatními v komentářích.  😉 

 

Čtěte také: Doma vyrobené čistící prostředky.

Sdílet

Komentáře

komentářů

Related posts

Rady, jak kombinovat různé typy svítidel pro vytvoření optimálního světelného prostředí

Tipy pro výběr různých typů svítidel do obývacího pokoje, ložnice, kuchyně a koupelny

Doporučení pro úložné systémy, nádoby na potraviny a organizéry pro udržení pořádku v kuchyni